fbpx

Bipolarni poremećaj kod dece i adolescenata

Manično-depresivna bolest

Bipolarni poremećaj karakterišu naizmenični periodi preteranih uspona (manija) i padova (depresija) i očaja. Raspoloženje između ovih faza je uglavnom normalno.

• Deca često naglo prelaze između uzbuđenja, sreće i avanturizma do depresivnog ponašanja, zbunjenosti i povučenosti, ili postaju ljuta, pa čak i nasilna.

• Lekari postavljaju dijagnozu na osnovu simptoma i rezultata psihijatrijskih testova.

• Dijagnoza bipolarnog poremećaja kod male dece je prilično kontroverzna.

• Lekovi za stabilizaciju raspoloženja za lečenje manije, antidepresivi za lečenje depresije i psihoterapija su odgovarajući pristupi lečenju.

Blage promene raspoloženja nisu neuobičajene kod dece. Ove fluktuacije retko ukazuju na poremećaj mentalnog zdravlja. Bipolarni poremećaj je daleko ozbiljniji od ovih normalnih promena raspoloženja, a ove promene raspoloženja traju mnogo duže, često nedeljama ili mesecima.

Bipolarni poremećaji su retki kod dece. U prošlosti su se obično dijagnostikovali kada su mala deca (uzrasta od 4 do 11 godina) bila preterano razdražljiva nekoliko puta dnevno. Ova deca češće imaju poremećaj regulacije raspoloženja.

Bipolarni poremećaj obično počinje u srednjoj adolescenciji ili ranom odraslom dobu. Bipolarni poremećaj kod adolescenata ima simptome slične onima kod odraslih.

Uzrok je nepoznat, ali predispozicija za razvoj bipolarnog poremećaja može biti nasledna. Mogući uzrok mogu biti hemijske i anatomske abnormalnosti u mozgu. Kod dece sa poremećajem, stres može izazvati epizodu depresije. Određeni drugi poremećaji, kao što su prekomerno aktivna štitna žlezda ili poremećaj pažnje/hiperaktivnosti (ADHD), takođe mogu izazvati slične simptome. Određeni lekovi i toksini u okolini (poput olova) izazivaju slične simptome.

Nedavna istraživanja takođe sugerišu da su adolescenti koji koriste proizvode od kanabisa pod povećanim rizikom od određenih psihotičnih poremećaja (bipolarni poremećaj i šizofrenija). Ovaj povećani rizik ne može se objasniti genetskim faktorima. Postoji zabrinutost da bi nedavna legalizacija marihuane u SAD mogla tinejdžerima (i njihovim roditeljima) dati lažni osećaj sigurnosti u vezi sa upotrebom ove droge.

Simptomi

Za mnogu decu, prvi simptom bipolarnog poremećaja je jedna ili više epizoda depresije.

Glavni simptomi su napadi ekstremnog ushićenja i različitog stepena entuzijazma (intenzivna [manija] i manje intenzivna [hipomanija]) koji se smenjuju sa napadima depresije, koji se mogu javiti češće. Deca mogu imati ozbiljne promene raspoloženja.

Tokom manične faze, san je poremećen i deca se mogu uključiti u agresivno ponašanje. Mogu biti veoma veseli ili veoma razdražljivi. a možda i brzo pričati. Vaš um može da se utrkuje. Možete razviti iluzije veličine. Na primer, mogu verovati da imaju poseban talenat ili da su napravili važno otkriće. Vaše rasuđivanje može biti narušeno. Adolescenti se mogu upustiti u neodgovorno ponašanje, kao što je seksualni eksces ili bezobzirna vožnja. Drastična raspoloženja mogu se javiti kod mlađe dece, ali često traju samo nekoliko trenutaka. Školski uspeh često opada.

Tokom depresivne epizode, deca sa bipolarnim poremećajem, kao i deca sa običnom depresijom, doživljavaju osećaj ekstremne depresije i gube interesovanje za uobičajene aktivnosti. Oni imaju tendenciju da razmišljaju i kreću se prilično sporo i spavaju više nego obično. Obuzeti su beznađem i krivicom.

Između napada, deca sa bipolarnim poremećajem izgledaju normalno, za razliku od dece sa poremećajem pažnje/hiperaktivnosti, koja su stalno preaktivna.

Simptomi se često javljaju postepeno. Međutim, pre nego što se poremećaj razvije, deca su obično veoma temperamentna i teško ih je kontrolisati.

Dijagnoza

• Simptomi

• Testovi za procenu drugih uzroka

Lekari postavljaju dijagnozu bipolarnog poremećaja na osnovu opisa tipičnih epizoda deteta i njihovih roditelja. Lekari pokušavaju da utvrde da li je epizoda povezana sa nečim, kao npr jak stres.

Veoma je važno razlikovati bipolarni poremećaj od bilo kog drugog stanja. Na primer, deca sa bipolarnim poremećajem (u maničnoj fazi) kao i sa deficitom pažnje/hiperaktivnosti (ADHD) mogu biti hiperaktivna. Međutim, razlika je obično relativno laka, pošto kod ADHD-a nema jakih promena raspoloženja.

Lekar će proveriti da li dete uzima lekove koji bi mogli da podstaknu simptome. Lekar takođe može tražiti znake drugih poremećaja koji bi mogli doprineti ili čak izazvati simptome. Na primer, može naručiti krvne testove kako bi isključio prekomerno aktivnu štitnu žlezdu.

Tretman

• Antipsihotici druge generacije
• Lekovi za stabilizaciju raspoloženja
• Ponekad antidepresivi
• Psihoterapije
• Kod bipolarnog poremećaja, pojave manije i nemira se leče lekovima za stabilizaciju raspoloženja.

Antipsihotici druge generacije uključuju aripiprazol, lurasidon, olanzapin, kvetiapin, risperidon i ziprasidon. Stabilizatori raspoloženja uključuju litijum i određene antikonvulzante (divalproeks, lamotrigin, karbamazepin).

Pojava depresije se leči sa:

Antipsihotici druge generacije plus selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina [SSRI]

Litijum

Antidepresivi se ne koriste sami, već u kombinaciji sa antipsihoticima ili litijumom.

Individualna i porodična psihoterapija pomaže deci i njihovim porodicama da se izbore sa posledicama bolesti. Za adolescente sa lošim pridržavanjem terapije, psihoterapija može biti korisna kako bi se obezbedilo kontinuirano pridržavanje režima lečenja. Ako tinejdžeri imaju blage do umerene simptome i drže se svog rasporeda lekova, obično su dobro.

Za adolescente sa bipolarnim poremećajem, prognoza se pogoršava sa svakim relapsom, tako da je puno, temeljno lečenje veoma važno. Faktori koji povećavaju rizik od recidiva uključuju rano doba, ozbiljnost simptoma, porodičnu istoriju bipolarnog poremećaja i nedostatak lečenja ili nepridržavanje terapije.


Psihijatrijska ordinacija Niš – Psiho Centar MM u svom timu ima specijalizovan stručni kadar usredsređen na sve oblasti psihijatrije sa višegodišnjim iskustvom u radu kako sa odraslima, tako i sa decom.

Svaki problem je rešiv, zato nemojte da čekate da vam naruši kvalitet života i zdravlje, Vama i Vaše dece, već na vreme potražite pomoć u Psiho centru MM.

Ukoliko niste u mogućnosti lično da dođete, možemo da organizujemo kućne posete psihijatra / psihoterapeuta, kao i savetovanja putem vibera ili skype-a.

📱 +381 (0) 69 12-98-136 (Mob./Viber/WhatsApp)

☎️ +381 (0) 18 276-943

📧 psihocentarmm@gmail.com

📍 Patrisa Lumumbe 26, 18000 Niš

Pogledajte prethodne objave:

Pošaljite nam poruku